سلام دوستان یکی از موضوعاتی که جامعه و به خصوص قشر جوان ما با آن درگیر است موضوع مهم ازدواج می باشد. می دانیم که بر سر راه این امر مهم ملزومات فراوانی باید تامین شود تا یک پسر و دختر بتوانند  با هم ازدواج شیرینی را تجربه کنند از جمله ملزومات مهم این امر اشتغال ،مسکن و در کل حل مسایل اقتصادی میباشد. با توجه به اینکه بر اساس سلسله نیاز های مازلو تامین نیاز های پایه همچون نیاز های فیزیولوژیکی اولین قدم برای رسیدن به نیاز های سطح بالا همچون خود شکوفایی است و همگی ما به آن اذعان داریم. بنابراین تامین امکانات رفاهی درخور اهمیت است اما آیا اطمینان دارید که با انجام تمام هزینه های ازدواج  به انچه در ازدواج مورد نظر شما وهمسر تان است دست می یابید آیا علم ازدواج را فرا گرفته اید. باید گفت امروز به خاطر تغییر سبک زندگی ،نوع ارتباط بین دختر و پسر، کمرنگ شدن نقش خانواده ها و پررنگ تر شدن انواع ارتباطات در فضای مجازی و در کل تغییر در نوع نگرش و دیدگاه ها و به دنبال آن تغییر در نوع آگاهی پیش از ازدواج و متاسفانه با توجه به بالا رفتن آمار طلاق در بین خانواده های  ایرانی نقش مشاوره پیش از ازدواج و آموزش تخصصی برای روند آشنایی ضروری میباشد. .مشاورین پیش از ازدواج سعی دارند به جوانان عزیز برای انجام آشنایی همراه با آگاهی و شناخت کمک کنند.

آیا شما دوست عزیز از ضرورت مشاوره پیش از ازدواج آگاهید؟

آیا میدانید روند درست آشنایی پیش از ازدواج چیست ؟

آیا اشتباهات رایج را در دوران آشناییرا میشناسید؟

آیا میدانید چند جلسه بعد از آشنایی باید به مشاور رجوع کنید؟

آیا میدانید از همسر آینده خود چه انتظاراتی دارید؟

آیا از  وظایف و مسیولیت های خود به عنوان همسر اطلاع دارید؟

آیا ملاک های خود را در امر ازدواج میشناسید؟…… وصد ها سوالات دیگر

همه خانواده ها بر این باورند که ازدواج را نباید سرسری گرفت بلکه باید با مطالعه و براساس معیار های حقیقی؛ همسر را انتخاب کرد. از همین روست که مشاوره قبل از ازدواج با یک متخصص یا یک مشاور خبره که در امور خانواده از اطلاعات امروزی برخوردار است امر مهمی به نظر می رسد.

اگر در آستانه ازدواج هستید بهتر است سری هم به دفاتر مشاوره ازدواج بزنید. این روزها کارشناسان بسیاری توصیه می کنند که زوج های جوان قبل از آغاز زندگی مشترک حتماً بامشاور معتمد مشورت کنند. بی شک زندگی مشترک افقی روشن و جلوه گاهی زیبا برای تولدی دوباره است مشروط بر آن که وجوه ضروری این اشتراک، یعنی توانایی ها و مهارت های خاص و سازنده، در تفکر، بینش و عملکرد انسان رویت و ملاحظه شود. 

مشاوره قبل از ازدواج گامی در جهت زندگی بهتر

سن ازدواج عامل مهمی است که می‌توانند رضایت از زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد هر چند این عامل به تنهایی نمی‌تواند تعیین کننده باشد، اما عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

اگر زوجین قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنند این امر به زندگی بهتر و دوام آن کمک شایانی خواهد کرد. مشاوره قبل از ازدواج به عنوان مهم ترین نکته ای است که به افراد کمک می کند واقع بینانه به ازدواج نگاه کنند و از هرگونه احساسات غیرعقلانی بپرهیزند چراکه پایه و اساس ازدواج بر مبنای معیار های عقلانی استوار است.
جوانان بسیاری در زمان عقد یا نامزدی یا آشنایی قبل از ازدواج؛ یک زندگی ایده آل و بدون هرگونه اختلاف و درگیری را تصور می کنند و با چنین دیدگاهی بر این باورند که بین شان 100 درصد تفاهم وجود دارد، غافل از این که در نخستین مشکلی که برایشان هنگام زندگی مشترک به وجود می آید، آرمان ها و رویاهایشان به یکباره فرو می ریزد و سریع از زیر بار مسئولیت زندگی مشترک شانه خالی می کنند و تصمیم به جدایی می گیرند. 
به همین لحاظ مراجعه به مشاور قبل از ازدواج روند مطلوبی در شناخت فرد مقابل و شناخت خود فرد به هنگام قرار گرفتن در چالش های دونفره را ایجاد کرده و شناختی نسبی از شرایط روحی، فکری، اجتماعی هر دو نفر به آنها داده و درصد موفقیت زندگی زیر یک سقف آنها را بیان میکند. در همین راستا مشاوران به مراجعه کنندگان خود توصیه هایی می کنند. طبیعتاً افراد به لحاظ شرایط خانوادگی و تربیت دارای فرهنگ و مسائل اخلاقی خاص هستند. بنابراین توجه به مسائل زیر هنگام ازدواج الزامی است: 
1- در انتخاب همسر عجله و شتاب نکنید. این امر را با بررسی و تحقیق انجام دهید. 
2- چنانچه پدر و مادر و خانواده های وابسته، سختگیری کنند برای متقاعد کردن آنها از مشاور خانواده کمک بگیرید. 
3- در انتخاب همسر پس از بررسی معیار های طرف مقابل، وضع خود را با وی مقایسه کنید و در صورت هماهنگی تصمیم گیری کنید. یعنی باید دختر یا پسر هنگام ازدواج سراغ موردی بروند که حداقل اختلافات فرهنگی، اخلاقی، اقتصادی و… را با خود و خانواده اش داشته باشند تا زندگی شان پایدار باقی بماند. همچنین مشاوران اختلافاتی را که ممکن است بین خانواده های داوطلبان ازدواج به وجود بیاید به آنها گوشزد می کنند و در واقع اختلافات را برای آنها ترسیم می کنند تا با چشم باز برای زندگی مشترک تصمیم بگیرند. 

صداقت داشتن دو طرف در حضور مشاور 

مشاوره قبل از ازدواج دریچه ای است که به سوی شناخت از یکدیگر گشوده می شود. مشاوره قبل از ازدواج اگر بر اساس معیارها و شرایط مناسب انجام شود و فرد مشاوره دهنده از آگاهی و اطلاعات کافی برخوردار باشد، به دو طرف کمک زیادی خواهد کرد. بنابراین دو نفری که برای مشاوره مراجعه می کنند، باید با صداقت کامل مسائل خود را با مشاور در میان بگذارند و به عبارتی تسلیم مشاور باشند و به این نکته توجه داشته باشند که مشاوران هیچ گاه توصیه به ازدواج نمی کنند، همان طور که توصیه به طلاق نمی کنند.
در واقع آن ها با استفاده از تعاریف و فرمول های علمی و بررسی مولفه های تاثیرگذار در ازدواج، مسائل پیش روی جوانان را به آنان یادآوری و درصد موفقیت یک ازدواج و ریسک های آن را گوشزد می کنند. مشاوران هیچ گاه اطلاعات خصوصی افراد را در اختیار طرف مقابل نمی گذارند بلکه دو طرف را متوجه تناقض ها می کنند، بنابراین بهتر است جوانان قبل از ازدواج از مشاوران حاذق حوزه خانواده کمک بگیرند.
در سالهای اخیر مشاوره قبل از ازدواج به یک فرآیند تخصصی تبدیل شده که البته در همه جای دنیا مرسوم است. اهمیت این مشاوره زمانی مشخص می شود که به این نکته توجه داشته باشیم انسان ها از یکدیگر شناخت کافی ندارند، بنابراین به منظور دستیابی به این شناخت برای ازدواج به کمک مشاور نیاز داریم. 
از آنجا که  ازدواج تولد اختیاری است و فرد به اختیار خود تصمیم به تشکیل زندگی مشترک می گیرد. بنابراین یک مشاور حاذق می تواند به فرد در انتخاب احسن کمک کند. 

چگونگی بررسی ملاکهای ازدواج سالم توسط مشاور

اگر زوجین قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنند این امر به زندگی بهتر و دوام آن کمک شایانی خواهد کرد. مشاوره قبل از ازدواج به عنوان مهم ترین نکته ای است که به افراد کمک می کند واقع بینانه به ازدواج نگاه کنند و از هرگونه احساسات غیرعقلانی بپرهیزند چراکه پایه و اساس ازدواج بر مبنای معیار های عقلانی استوار است.

مشاوره قبل ازدواج در اولویت اول به روشن ساختن ملاکهایی می‌پردازند که برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج ضروری هستند. عدم توجه به تعیین چنین ملاکهایی و ارزش گذاری و اولویت بندی نامناسب آنها اغلب موجب ناکامیهای بعدی می‌شوند. بر این اساس در مشاوره قبل از ازدواج تلاش می‌شود ملاکهای افرادی که قصد ازدواج دارند بررسی شده و راهنمایی لازم در مورد نظر داشتن ملاکهای مناسب ارائه گردد. 

سنجش آمادگی طرفین برای ازدواج

سن ازدواج عامل مهمی است که می‌توانند رضایت از زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد هر چند این عامل به تنهایی نمی‌تواند تعیین کننده باشد، اما عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس لازم به نظر می‌رسد میزان آمادگی سنی ، روانی و اجتماعی طرفین مورد بررسی قرار گیرد. بطوری که عدم پختگی روانی ، عاطفی ، جسمانی و اجتماعی طرفین مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد و روشن است رسیدن به سن و سالی که از لحاظ اجتماعی مناسب برای ازدواج به نظر می‌رسد به تنهایی قابل تکیه کردن نخواهد بود چرا که افراد مختلف در سنین متفاوتی به پختگی و آمادگی لازم برای ازدواج می‌رسند. یک فرد 25 ساله ممکن است از پختگی و رشد و تکامل روانی ، اجتماعی و عاطفی برخوردار باشد در حالیکه فرد دیگری در سن 35 سالگی چنین آمادگی را نداشته باشد. 
قطعا موارد بی شماری هستند که یک مشاور با توجه به روحیات و خصوصیات افرادی که در مقابل او قرار میگیرند، گزینش می کند و این تست ها برای هر شخص با فرد دیگر متفاوت است. اما آنچه که نتیجه کار مشاور را در مورد همه مراجعان یکسان نشان می دهد، کمک در یک انتخاب موفق و شایسته برای تمام افرادی است که قدم در راه ازدواج گذاشته اند.

خانواده همیشه و همه جا و در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی زیربنای جوامع و منشاء فرهنگ‌ها، تمدّن‌ها و تاریخ بشر بوده است. پرداختن به این بنای مقدّس بنیادین و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانوادة بزرگ انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطة هلاکت و ضلالت بوده است. انسان‌ها در زندگی خود، از دیگران تأثیر می‌پذیرند و بر آنها تأثیر می‌گذارند. در یک خانواده، از والدین گرفته تا فرزندان، در شکل‌گیری شخصیّت و خُلق و خوی یکدیگر مؤثّر واقع می‌شوند. محیط اجتماعی جامعه، رسانه‌ها، مطبوعات و همة اعضا و عناصر حاضر در صحنة اجتماع که در ارتباط با فردند، در پرورش روحیّه و شخصیّت وی تأثیر دارند. خلاصه آنکه جریان مزبور در تمام ابعاد زندگی انسان‌ها مشهود است، هرچند که نحوه و چگونگی این فرآیند در بسیاری از موارد مستور است. عوامل بسیاری در تحکیم بنیان خانواده و سرزندگی آن مؤثّرند .از جمله حُسن معاشرت در خانواده، نظم و انظباط، وجود روحیة مشورت در خانواده، صبر و پایداری زندگی، حاکمیّت صداقت در فضای خانواده ، دوری از سختگیری و اسراف و نیز احسان به پدر و مادر، همگی از عوامل تحکیم خانواده‌اند

تعهد زناشویی

 یکی از اصلی ترین پایه های یک ازدواج سالم است. روانشناسان معتقدند تعهد زناشویی بین همسران یک پیش بینی کننده مهم برای ازدواج های رضایت بخش و پایدار است. تعهد مادام العمر به ازدواج، وفاداری نسبت به همسر، ارزش های اخلاقی قوی، احترام نسبت به همسر خویش به عنوان بهترین دوست و تعهد نسبت به وفاداری جنسی از ویژگی های ازدواج رضایت بخش با عمری طولانی است.

نظریه پردازان مربوطه بر این باورند که تعهد باعث ایجاد یک ارتباط متقابل شده و موجب ثبات زناشویی می گردد. آنان معتقدند که روابط با تعهد بالا، انعطاف پذیری بیشتری نیز دارند و عملاً زوجین زمانی می توانند از تأثیرات دگرگونی ها و آزمایش های زندگی به دور باشند که در کنار یکدیگر احساس امنیت کنند.

 

خیانت

یکی از موضوعاتی که زندگی مشترک را به شدت با آسیب های بزرگ و جدی مواجه می کند، خیانت می باشد. به طور کلی، خیانت در همه ابعاد زندگی عملی ناشایست و محکوم به شمار می رود. چرا که وجود این عامل، علاوه بر از بین بردن ارتباط و تعهد دو طرفه، زندگی فرد را نیز در معرض فروپاشی و نابودی قرار می دهد. همه مردم، عدم پایبندی و تعهد به زندگی مشترک را از جنبه های عرفی، شرعی، اخلاقی و قانونی، یک امر مذموم و ناپسند قلمداد می کنند.

درمان اختلالات جنسی، یکی از حوزه‌های مهم در روانشناسی است، چرا که افراد مبتلا به مشکلات جنسی دارای فانتزی‌های جنسی، تمایلات یا رفتار‌های جنسی غیر طبیعی و ناهنجار هستند که افراد ناخواسته دیگر را نیز درگیر می‌کنند. مشکلات جنسی به دلیل اینکه شامل موضوعات غیر انسانی، کودکان یا سایر افراد ناراضی می‌شود و در مواردی با تحقیر شدن فرد یا شریک جنسی اش همراه است، مشکلات و پیامدهای منفی متعددی برای فرد به لحاظ قانونی و اجتماعی، شریک جنسی اش و سایر اعضای جامعه به همراه دارد. بنابراین درمان انواع اختلالات جنسی علاوه بر اینکه در سازگاری روانی بیشتر فرد مبتلا و بالا بردن کیفیت زندگی اش موثر است، مانع از قربانی شدن افراد و امنیت بیشتر در سطح جامعه حائز اهمیت است. در این مقاله قصد داریم به بررسی درمان انواع اختلالات جنسی بپردازیم.

 درمان اختلالات جنسی

به طور کلی درمان اختلات جنسی شامل دارودرمانی به منظور کاهش سائق جنسی، درمان اختلالات همراه با انحرافات جنسی مانند افسردگی و اضطراب، درمان شناختی رفتاری و روان درمانی پویشی است. در ادامه به شرح درمان برخی از اختلالات جنسی می پردازیم.

 

1- درمان اختلالات جنسی | آزار خواهی جنسی (مازوخیسم(

در اختلال آزار خواهی جنسی یا مازوخیسم، فرد از تحقیر شدن، کتک خوردن، بسته شدن به زنجیر یا هر نوع رنج و آزار دیگری حین رابطه جنسی لذت می‌برد. درمان اختلال جنسی مازخیسم شامل روان درمانی بینش گرا و درمان شناختی _ رفتاری است تا ریشه‌های مازوخیسم جنسی در تجارب گذشته فرد بررسی شود و تفکرات غیرمنطقی که حول محور آسیب به خود است به چالش کشیده شود. در مواردی دارودرمانی، برای درمان افسردگی و درمان شخصیت مرزی و یا دیگر اختلالات همراه مازوخیسم به کار می‌رود. 

2- درمان اختلالات جنسی | آزار گری جنسی (سادیسم(

سادیسم، نقطه مقابل مازوخیسم است یعنی فرد از وارد کردن آسیب به شریک جنسی اش به لذت جنسی می‌رسد. درمان سادیسم به صورت درمان شناختی_رفتاری به منظور تغییر افکار ناسازگار و ایجاد رفتارهای جایگزین، دارو درمانی و هورمون درمانی به منظور کاهش میل جنسی و احساس تنش برای انجام رفتار‌های انحرافی و سادیسمی همچنین هیپنوتیزم درمانی صورت می‌گیرد. 

3- درمان اختلالات جنسی | اعتیاد جنسی

اعتیاد جنسی به احساس اجبار و تمایل پایان ناپذیر برای رفتارهای جنسی گفته می‌شود که پیامدهای منفی زیادی برای فرد به دنبال دارد، درمان این اختلال جنسی مشروط به پذیرش فرد برای تغییر است. درمان اعتیاد جنسی شامل آموزش مهارت‌های لازم برای ارضا نیازهای جنسی به صورت طبیعی، کاهش میل جنسی، آموزش تکنیک‌های مدیریت استرس و مشاوره فردی می‌شود.

4- درمان اختلالات جنسی | بچه بازی (پدوفیلی)

مشکل جنسی بچه بازی یا پدوفیلی، یکی از اختلالات جنسی شایع در دنیای کنونی است. فرد مبتلا به این اختلال که معمولا 5 سال بزرگتر از قربانی است از برقراری رابطه جنسی با کودکان زیر 13 سال که هنوز به بلوغ نرسیده‌اند لذت می‌برد. درمان پدوفیلی شامل دارو درمانی به منظور افزایش کنترل بر تکانه‌های جنسی و روان درمانی‌های طولانی مدت است. درمان شناختی رفتاری به منظور شناسایی الگوهای فکری منحرف و تغییر آن‌ها، افرایش مهارت همدلی کردن و تغییر رفتارهای ناسازگار برخاسته از آن، انجام می‌شود. دارودرمانی به منظور کاهش فعالیت هورمون تستوسترون و رفتارهای پرخاشگرانه صورت می‌گیرد. 

5- درمان اختلالات جنسی | عورت نمایی یا نمایشگری

در اختلال عورت نمایی، فرد تمایل شدید و عود کننده ای برای نشان دادن اندام تناسلی خود به فردی غریبه دارد به گونه ای که از شوکه شدن فرد ناراضی لذت می‌برد و به ارگاسم می‌رسد. درمان این اختلال نیز شامل درمان شناختی_رفتاری به منظور شناسایی محرک‌ها و تغییر دادن افکار برانگیزاننده رفتار انحرافی، آموزش تکنیک‌های غلبه بر استرس و ریلکسیشن به منظور کاهش تنش‌های رفتاری می‌شود. 

6- درمان اختلالات جنسی | خود ارضایی

خود ارضایی، یکی از روش‌های جنسی است که هم در افراد مجرد و هم در میان افراد متاهل بسیار شایع است و در صورتی که به صورت مشغله ذهنی زیاد، عدم توانایی در کنترل خود ارضایی یا اخلال در عملکرد جنسی با پارتنر همراه باشد می‌تواند بسیار آسیب زننده باشد. ترک خودارضایی شامل دارو درمانی به منظور کاهش میل جنسی و اختلالات همراه مانند اضطراب به کار می‌رود. از آنجایی که شدت یافتن استرس در افزایش خودارضایی موثر است یادگیری روش‌های کنترل استرس مفید واقع می‌شود. آموزش مهرات‌های اجتماعی برای افرادی که به دلیل ناتوانی در یافتن شریک جنسی به خود ارضایی روی می‌آورند موثر است. 

7- درمان اختلالات جنسی | یادگار خواهی (فتیشیسم(

در اختلال جنسی یادگار خواهی یا فتیشیسم، یک شی مرکز جذابیت جنسی برای فرد است. اشتغال ذهنی این افراد با اشیایی نظیر کفش، جوراب، دستکش و … است. درمان اختلال یادگار خواهی شامل روانکاوی به منظور یافتن ریشه‌های انحراف و بینش یافتن فرد مبتلا، درمان شناختی_ رفتاری، هیپنوتیزم درمانی همچنین درمان‌های دارویی می‌شود. 

8- درمان اختلالات جنسی | حیوان ­خواهی (زوفیلیا(

یکی دیگر از مشکلات جنسی، حیوان­ خواهی یا زوفیلیا است که طی آن فرد به رابطه جنسی با حیوانات تمایل نشان می‌دهد. در حالت شدید اختلال زوفیلیا، ارضای جنسی ممکن است با حیوان آزاری نیز همراه باشد. درمان این اختلال به روش‌های دارو درمانی و هورمون درمانی به منظور کاهش تنش‌های جنسی و هیپنوتیزم درمانی صورت می‌گیرد. حساسیت زدایی ناآشکار، با هدف تغییر تداعی‌ها از برانگیختگی و لذت به حالت خنثی انجام می‌شود.

9- درمان اختلال جنسی خفته ­خواهی (سومنوفیلیا) و مرده خواهی (نکروفیلیا(

در اختلال خفته خواهی، فرد از مشاهده شخص خوابیده دچار تحریک می‌شود و در صدد نزدیکی با او بر می‌آید. در واقع این افراد تمایلی به برقراری رابطه جنسی با فردی که بیدار است ندارد و فقط در صورت مشاهده افراد در وضعیت خوابیده تحریک می‌شود. نکروفیلیا یا مرده خواهی، نیز یکی از دیگر از رفتارهای نامتعارف و مشکلات جنسی  است که در آن فرد با مشاهده یا برقرای تماس جنسی با فرد مرده ارضا می‌شود. این اختلالات جنسی بسیار نادر هستند و گزینه ای درمانی شامل شرطی سازی انزجاری، روان درمانی فردی و گروهی، درمان‌های شناختی می‌شود.

10- درمان دیگر اختلالات جنسی

اغلب اختلالات ذکر شده مربوط به اختلالات نابهنجاری جنسی است که درمان آن ها بیشتر نیاز به بررسی روانی فرد دارند. اما درمان نعوظ، درمان زود انزالی و یا درمان ترس از دخول در زنان بیشتر مورد توجه بیماران و متخصصان واقع می‌شود. با این حال نباید فراموش کرد که بسیاری از تجاوزهای جنسی ناشی از انحرافات جنسی ذکر شده است. پس برای پیشگیری و درمان تجاوز جنسی و دیگر پیامدهای مشکلات جنسی باید به برای درمان تمامی انواع اختلالات جنسی اقدام نمود.

 

اهمیت درمان اختلالات جنسی در کیفیت زندگی فرد

انواع اختلالان جنسی، به لحاظ اجتماعی و قانونی پیامدهای منفی زیادی برای فرد به همراه خواهد داشت. افراد مبتلا با آگاهی از نتایج منفی، قادر نیستند به دلیل لذت آنی از رفتار ناهنجار خود پرهیز کنند. در مشاوره جنسی شما می‌توانید در مورد مشکلات جنسی خود صحبت کنید بدون اینکه مورد قضاوت قرار گیرد. پس از مصاحبه بالینی بسته به شرایط هر بیمار، دارودرمانی و روان درمانی آغاز می‌شود. پروسه درمان ممکن است کمی طولانی باشد، آنچه اهمیت دارد خواست واقعی شما برای تغییر است. طی جلسات مشاوره روش‌هایی به شما آموزش داده می‌شود تا از بازگشت و عود بیماری جلوگیری کنید. در واقع علایم اولیه وسوسه و تنش را شناسایی کنید و با مهارت‌های کنترلی از شدید شدن میل جنسی ناهنجار جلوگیری کنید.

 

علاقه و نیاز به ارتباط با جنس مخالف در نهاد هر بشری وجود دارد و همین عامل هم هست که موجب می‌شود افراد به تشکیل زندگی و ازدواج تمایل نشان دهند.در واقع زن و مرد یا دختر و پسر چون در مجاورت و ارتباط با یکدیگر به هیجانات جنسی و عاطفی بالایی می‌رسند و این حس ویژه را هرگز در ارتباط با همجنس خود تجربه نمی‌کنند، دوست دارند که با جنس مخالف ارتباط برقرار کنند.

 

برای اعتدال این نیازها و هیجانات، ازدواج بهترین و عاقلانه‌ترین راهکار است، اما نکته قابل توجه آن که اگر این علاقه درونی به جنس مخالف و نیاز به ارتباط با او، از چارچوب هنجارهای اجتماعی و دینی خارج شود و به سوی روابط بی‌ضابطه کشیده شود، می‌تواند به دوستی‌های دو جنس منجر شود.

اما پرسش اینجاست آیا امکان دارد که یک زن و مرد یا یک دختر و پسر بدون برقراری هیچ‌گونه رابطه جنسی و رمانتیکی، فقط با هم دوست باشند؟ این که اغلب آقایان بروز گرایش‌های جنسی و احساسی را در دوستی‌های به اصطلاح پاک، غیرعادی می‌دانند و آن را به کلی رد می‌کنند و خانم‌هایی هم که طرفدار این نوع روابط هستند، بیان می‌کنند ما با آقایان خیلی راحت‌تر از خانم‌ها می‌توانیم ارتباط برقرار کنیم و اوقات خوشی را با آنها در محل کار یا بیرون سپری نماییم و هیچ‌گاه هم کار به جاهای باریک کشیده نخواهد شد، تا چه میزان واقعیت دارد؟ آیا این دوستی‌ها می‌تواند در یک نقطه و قبل از رسیدن به خط قرمز متوقف شود؟ یا آن که ممکن است تا مرزهای پیش‌بینی نشده و حتی ناشناخته‌ای پیش رود که طرفین انتظار وقوع آن را ندارند؟

از این‌رو، اهمیت موضوع ما را بر آن داشت تا برای رسیدن به پاسخ پرسش‌هایمان با دکتر نصیر عابدینی، روان‌شناس گفت‌وگویی داشته باشیم.

 

موضوعی است که هر زوجی نیازمند به آن هستند و یکی از اصلی ترین نیازهای زوج برای ازدواج می باشد وداشتن رابطه جنسی خوب می تواند به تداوم زندگی زوجین بیانجامد . اما رابطه زناشویی صحیح هم نیازمند رعایت نکاتی است که با انجام آن می توان به هرچه بهتر انجام دادن رابطه کمک شایانی کند . به همین منظور در این مقاله از سایت ازدواج آکاایران می خواهیم به شما آموزش روابط زناشویی را بدهیم و شما را با نکات ریز و درشت آن آشنا کینم.

رابطه زناشویی

روابط جنسی و نزدیکی یک رابطه یک سویه نیست که هر کس فقط به فکر خواسته ها و نیازهای شخصی خویش باشد بلکه روابط جنسی یک رابطه دوسویه است که هر یک از طرفین ضمن توجه به خواسته ها و نیازهای خود باید به خواسته ها و نیازهای طرف دیگر نیز توجه نماید . پس تنها زمانی باید به روابط جنسی و نزدیکی اقدام کرد که دو طرف آمادگی برقراری رابطه جنسی را داشته باشند.

همچنین بخوانید :آموزش روابط صحیح زناشویی همه چیز در باره روابط زناشویی، روابط جنسی، رابطه جنسی

بیش از آنکه تعداد روابط جنسی و نزدیکی در زندگی زناشویی اهمیت داشته باشد کیفیت روابط جنسی است که اهمیت دارد . بسیاری از مردان و زنان هستند که شاید هر شب رابطه جنسی دارند ولی از سلامت جنسی برخوردار نیستند و کسانی هم هستند که در روابط زناشویی خود در طول ماه فقط ۲ بار رابطه جنسی دارند و از سلامت جنسی هم برخوردارند . بنابراین برای داشتنروابط جنسی لذت بخش و صحیح در روابط زناشویی باید سه اصل مهم و اساسی را رعایت کرد .

 آیا رابطه جنسی بیشتر مساوی است با زندگی شادتر؟
اکثر افراد بر این باورند زوجینی که رابطه جنسی بیشتری نسبت به بقیه دارند زندگی شادتر و صمیمی تری دارند آیا این مورد صحت دارد؟
بنا بر یک باور رایج، هر چه بیشتر بودن رابطه جنسی به معنای داشتن زندگی شادتر و روحیه بهتر است. این باور از آنجا ناشی می شود که رابطه جنسی نوعی ورزش محسوب می شود و ترشح هورمون اندروفین در بدن را افزایش می دهد، هورمونی که به خواب بهتر و استرس کمتر کمک می کند. اما واقعاً چنین مطلبی درست است؟ آیا رابطه جنسی بیشتر مساوی است با زندگی شادتر؟

به نقل از آکاایران : شاید کمی عجیب و غیر منتظره باشد اما داشتن رابطه جنسی بیشتر لزوماَ به معنای شادی بیشتر نیست. بنا آخرین تحقیقات انجام شده، دلایل بسیاری برای این برداشت غلط از ارتباط میان رابطه جنسی و شادی وجود دارد. از جمله اینکه، در قدم های ابتدایی رابطه جنسی به فرد نشاط می دهد و این تصور را در او ایجاد می کند که از نظر جسمی سالم تر است. طبیعتاً چنین احساسی محرکی است برای تجربه هر چه بیشتر این حیطه. دانشمندان برای سنجش ارتباط میان دو عامل مطرح شده زندگی دو گروه از زوج ها را مورد مطالعه قرار دادند. زوج هایی که دفعات رابطه جنسی در میان آنها با یکدیگر متفاوت بود.

اتاق خواب
اتاق خوابی که قرار است ارتباط جنسی در آن صورت بگیرد، نقش مهمی در سلامت این ارتباط ایفا می کند. در اتاق خوابی که آدم به اضطراب می افتد، نمی شود یک ارتباط جنسی سالم و آرامش بخش داشت. محیط مورد نظر باید از هر حیث کاملا امن باشد زیرا اضطراب شایع ترین عاملی است که در سیستم های گیرنده مغزی اختلال ایجاد می کند.

همچنین بخوانید :درباره روابط صحیح زناشویی از زبان یک پزشک

نکات دیگری را هم باید در ساخت و تزیین اتاق خواب مد نظر قرار داد، از جمله این که رنگ اتاق خواب باید حتما روشن باشد، نور اتاق باید کافی باشد، و حتی بهتر است که یک موزیک ملایم و بدون کلام هم گوش تان را نوازش بدهد، چرا که در این شرایط، مغزتان برای ارتباط سالم، آماده تر می شود.

بهداشت جنسی
زن و شوهر قبل از تماس جنسی باید یک دوش کامل بگیرند و خودشان را خوشبو کنند. استفاده از صابون خوشبو کننده به همین دلیل اهمیت دارد. سیستم های تناسلی را هم باید حتما شستشو داد. پس از رعایت بهداشت، نوبت به آرایش می رسد، آن هم یک آرایش کامل. این فرهنگ، صحیح نیست که خانم ها بیرون از منزل آرایش داشته باشند اما درون منزل و در مقابل همسرشان تصور کنند که نیازی به آرایش نیست. توصیه می کنم که زن و شوهر، عطر و ادکلنشان را هم زود به زود عوض کنند. اصلا خوب نیست که آدم برای یک مدت طولانی، مثلا سی سال، فقط از یک نوع خوشبوکننده استفاده کند. شاید همسرتان با عطر و اودکلن تازه تان ارتباط بهتری برقرار کند.
تمیز بودن دهان و دندان مهم است. قبل از ارتباط زناشویی، از چیزهایی مثل سیگار که نفستان را بدبو می کند، حتما پرهیز کنید و یادتان باشد ترجیحا چیزهایی بخورید که نفستان را خوشبو کند.

به خودتان متکی باشید

فرقی نمی کند که همسرتان چقدر دوستتان داشته باشد و بخواهد در روابط زناشویی ارضائتان کند؛ تحریکات و شور جنسی او به هیچ وجه شبیه به شما نیست. به همین دلیل غیرمنطقی است اگر انتظار داشته باشید هر زمان شما تحریک شدید در اختیارتان باشد.باید یاد بگیرید که چطور گهگاه نیازهایتان را کنترل کنید.احتمالاً تصور خواهید کرد که عادلانه نیست و مطمئناً عصبانی خواهید شد.

البته باید که زوج ها تا آنجا که می توانند در زندگی جنسی و روابط زناشویی خود با همسرشان انرژی لازم را صرف کنند، اما بااینحال باز هم ممکن است زمان هایی وجود داشته باشد که شما آمادگی رابطه ی جنسی را داشته باشید در حالیکه همسرتان ندارد. این مسئله ای کاملاً نرمال و طبیعی در روابط زناشویی است و باید آن را بپذیرید. هرچه تلاش همسرتان برای فهمیدن شما و نیازهایتان باید بیشتر شود، تلاش شما نیز در درک این تفاوت ها باید افزایش یابد. قسمتی از این درک و پذیرفتن با اتکای گاه و بیگاه شما به خودتان برای ارضای میل جنسیتان نشان داده می شود. اگر اطمینان داشته باشید که همسرتان واقعاً دوستتان دارد و به شما توجه می کند، انجام اینکار با راحتی بیشتری صورت خواهد گرفت.

آموزش روابط زناشویی

فراهم کردن تحریک لازم در همسر

همچنین بخوانید :تعریف صحیح رابطه ی زناشویی

در روابط زناشویی مرد با فکر و یا در نظر آوردن نقاط شهوت انگیز و یا عوامل روانی نعوظ به او دست داده و اغلب در این حالت تحریک شده به حساب می آید آنچه در روابط زناشویی بر زن لازم است تحریک موضعی نیست بلکه تحریک موقعی است و آن زمانی است که مرد در حالیکه دخول انجام می دهد نعوظ وی کاهش می یابد و دخالت زن با تحریک مرد در حالی که عضلات مهبل را بر روی آلت مرد فشار داده رانها را بهم نزدیک می کند و امکانا با دست مالیدن به پشت مرد در امتداد ستون فقرات وی ، نعوظ مرد برگشته و مرد را راضی می سازد

در روابط زناشویی مرد باید در آغاز رابطه جنسی ذهن و فعالیت خود را متوجه تحریک و آماده کردن زن نماید. و البته زن نیز باید به آماده سازی مردش در این مرحله توجه داشته باشد.

قبل از رابطه جنسی لمس بخش هایی از بدن همسر لازم است
در حالی که بسیاری از افراد از رابطه جنسی لذت می برند اما گفتنی است که قبل از آمادگی همسرتان نباید این کار را انجام دهید زیرا ممکن است موجب ناراحتی و درد در او شود یا به سادگی موجب ترسیدن او شود. بنابراین قبل از انجام رابطه جنسی به لیسیدن گوش، گردن، شانه یا هر قسمت دیگر بدن اطمینان حاصل کنید که او به اندازه ی کافی هیجان زده است و از نطر جنسی تحریک شده است.

همانند گنجشک آمیزش نکنید و در روابط زناشویی همسر خود را با آرامش آماده و راضی سازید

سعی کنید در اولین مرحله همسر خور را در شرایط نعوظ کامل قرار دهید : در مردها با تحریک آلت تناسلی و مالش و نوازش آن حالت نعوظ فراهم می شود ( بلند شدن و سفتی آلت تناسلی در مرد را نعوظ مرد گویند ) . در خانمها نعوظ یعنی تحریک و سفتی کلیتوریس و نوک پستان.

کارهایی که نباید در طول رابطه جنسی انجام دهید
کارهایی هستند که در طول رابطه جنسی بهتر است انجام نگیرند در حالیکه بسیار افراد آگاهی کامل را نداشته و دست به انجام این کارها در طول رابطه جنسی می زنند. کارهایی مانند نبوسیدن همسر در طول رابطه جنسی یا مهمتر از آن عدم توجه به ارضاء شدن یا نشدن او صدمات جبران ناپذیری به رابطه ی زناشویی وارد می کند.
در این مطلب سعی شده تا شما را با کارهایی که به رابطه جنسی شما صدمه وارد میکند آشنا کنیم تا با پرهیز از انجام این کارها رابطه زناشویی خود را محکم تر و با صمیمت بیشتری ادامه دهید.

رابطه زناشویی صحیح

استرس دشمن رابطه جنسی
اضطراب ،ترس ،استرس ،از دشمنان جدی رابطه جنسی وتحریک پذیری میباشند، شوهرتان فردا صبح چطور باید بیدار شود و به سر کار برود ؟ شاید برای شما ساده باشد خب پا میشه میره سر کار اما کیفیت رابطه جنسی برای زن و مرد مشروط به آمادگی ذهنی میباشد ، دغدغه های کاری و روحی بر تحریک پذیری و میل جنسی موثر است شاید وقتی دیگر مناسب باشد ، رابطه جنسی صرفا دخول و انزال نیست و میتوان در شرایطی با معاشقه هر چند کوتاه زنان را تا شبی دیگر آرامش داد.

شوهرتان بعد از رابطه جنسی زود میخوابد
 زنان بعد از رابطه جنسی نیاز به توجه و نوازش دارند ، اما به شما میگوئیم فعل و انفعلات شیمائی بدن مردان بعد از رابطه جنسی و ترشح دوپامین باعث خواب آلودگی آنها و خستگی آنها میشود بد نیست بعد از رابطه جنسی با نوشیدنی و یکماساژ سراغ او بروید به شرطی که احساس خواب زیاد نداشته باشد

سکس تراپیست نوعی روان درمانگر است که به مشکلات حوزه ارتباط جنسی زوجین می پردازد. سکس تراپیستها معمولاً در کلینیک سکس تراپی یا مرکز مشاوره فعالیت می کنند. معمولاً از روشهای مختلف درمان های تحلیلی، شناختی، رفتاری و یا ترکیبی از چند رویکرد درمانی کمک می گیرند تا به مراجعین خود کمک نمایند که مشکلات جنسی خود را برطرف کنند. برای کمک گرفتن از سکس تراپیست شما هم می توانید به تنهایی و هم به همراه زوج خود مراجعه نمایید تا به کیفیت زندگی جنسی خود بیفزایید. درمان جنسی نوعی از گفتگو است که به افراد و زوج ها کمک می نماید که با توجه به عوامل فیزیکی، روانی، شخصی و یا بین فردی رضایت جنسی خود را افزایش دهند. هدف سکس تراپی یا کلینیک سکس تراپی این است که به افراد و زوج ها کمک کند تا چالش های جسمی و روانی که موجب اختلال در عملکرد جنسی آنها شده است را پشت سر گذارند و دوباره زندگی جنسی رضایت بخش و دلنشینی را تجربه نمایند.

 

به همان میزان که طلاق در زندگی خانوادگی رو به افزایش است، آثار و پیامدهای آن نیز هر روز بیش از گذشته حیات جامعه و سلامتی افراد جامعه را تهدید میکند. در این میان میتوان به پیامدهای طلاق بر زنان مطلقه توجه نمود. از آثار مهم و منفی طلاق تأثیرات روانشناختی آن بر زنان مطلقه میباشد. رایج ترین عوارض استرس پس از طلاق در زوجین عبارتند از: بیماریهای جسمانی، افراط در کشیدن سیگار، اضطراب، افسردگی، نگرانی مفرط، ناکامی ها و محرومیت های گوناگون، اختلال در مناسبات اجتماعی، تنهایی، احساس شکست و گناه، دلسردی و بی اشتیاقی نسبت به زندگی، در خود فرو رفتن، بی توجهی به محیط و اطرافیان، سرخوردگی از زندگی، تردید در ازدواج مجدد، ناتوانی در تمرکز حواس و تپش قلب. حساسیت جامعه نسبت به طلاق باعث تشدید عوارض فوق و در نتیجه افزایش میزان استرس و تنش در زوجین مطلقه و خانواده های آنان میگردد. در نتیجه به نظر میرسد پیامدهای منفی زندگی پس از طلاق و یادآوری ناسازگاری ها و مسائل درد آور و ناراحت کننده زندگی قبل از طلاق، افسردگی را بیش از سایر اختلالات و مشکلات روانی برای افراد مطلقه به همراه داشته باشد.همچنین نگرانی برای آینده خود و فرزندان عاملی برای بروز استرس و نگرانی و در نتیجه بیماری های روانی و جسمانی ناشی از آن شود.

نوبت دهی